Chaos of the Senses - A Short Film

When your five senses go insane.. Short film about obsession, unconventional behavior.
Ya65d9aytzl6viblqqse
Peter Leibitzer
235 Facebook Friends
Film
Prague
Slovakia
4 Team Members

Enjoy our trailer! Finished Film is upcoming the festivals...

SCROLL DOWN FOR ENGLISH VERSION

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili náš projekt! 

Síce kampaň skončila, ale stále nám môžete pomôcť:


Paypal účet: peter.leibitzer@gmail.com

Ďakujeme!!

 

Pridaj sa do našej Chaos komunity na Facebooku 

Oficiálna stránka filmu: zmatokzmyslov.eu

 

Crowdfunding je o prispievaní ľudí svojími pár eurami na realizáciu projektu. 

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Čo to je Zmätok Zmyslov?

Čo sa stane, keď sa ti pomätú zmyslyKrátky film o posadnutosti a nekonvenčnom správaní. Kto je “normálny”, čo je “správne”, kto o tom rozhoduje? Zmätok zmyslov je príbehom o Karolovi, obeti svojich piatich zmyslov. Jeho život je o utrpení i potešení, ktoré však skrýva pred svetom, pretože sa bojí odsúdenia. Svoje tajomstvo sa rozhodne verejne prezradiť v dokumentárnom cykle, zameranom na ľudí s rôznymi špecifickými abnormalitami. Netuší však, že toto rozhodnutie môže jeho život posunúť nečakaným smerom.

Karol and his addiction to...Obsessive behavior

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Prečo Zmätok Zmyslov?

V každom našom filme sme sa snažili priniesť niečo nové. Ocenený film Unnamed priniesol nový pohľad na kino, Swety zase boli žánrový výlet do tajomnej prírody.. A teraz sme sa rozhodli búrať predsudky... 

Často sme sa (iste aj vy) pýtali sami seba , čo je "správne" a čo "nie", kto o tom rozhoduje? Kde sú medzi tým hranice..? A či môže byť niekto, kto sa správa inak ako sme zvyknutí, akceptovaný "normálnymi" ľuďmi. Ale čo to vlastne znamená byť normálny... Aj preto sme sa rozhodli pustiť do tohto príbehu. Nielen dramaticky, ale aj s humorom.

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Prečo práve touto cestou? A AKO SA ZAPOJIŤ?

Aby sme mohli príbeh podať vizuálne aktraktívnym spôsobom, potrebujeme vyšší rozpočet na pokrytie nákladov. Preto dúfame, že využijete šancu podporiť náš tím a zapojíte sa i aktívne. Prosíme ZDIEĽAJTE túto stránku, kde sa len dá, doma, v práci..aby sa o nás vedelo. PRISPIEVAŤ môžete hocijakou sumou (červené tlačítko hore "CONTRIBUTE NOW" už ale zmizlo, takže jedine na účet). Každý príspevok sa počíta a pomôže nám dosiahnuť náš cieľ! (podporiť sa dá kartou a PayPalom)

Získané prostriedky konkrétne použijeme na:

Prenájom techniky

Štáb

Doprava, lokácie, strava

Post produkcia (e.g. 3D neuron animation )

 

!! Ak nemáte kartu ani PAYPAL, a chcete nám pomôcť, tu je č. účtu: SK: VÚB: 1471875553/0200 CZ: KB: 35-6158020287/0100

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Čo môžeš získať za TVOJ príspevok?

Váš príspevok nezostane bez povšimnutia. Vážime si akúkoľvek vašu podporu a ponúkame zaujímavé odmeny ako napr. poďakovanie :), DVD, Vaše MENO v titulkoch, večeru so všetkými tvorcami filmu, týždňový pobyt vo Vysokých Tatrách atď. Stačí si len vybrať (viď pravú stranu) a odmena je vaša. Príspevky sa realizujú cez PayPal platby alebo prostredníctvom platobných kariet. Samozrejme, prispieť sa dá aj bez vybraného "Perk"-u.

Pridaj sa do našej Chaos komunity na Facebooku 

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Nemôžeš prispieť, ale aj tak chceš pomôcť?

Aj v prípade, že nemôžeš náš projekt podporiť finančne, môžeš pomôcť. Zdieľaj túto kampaň prostredníctvom sociálnych sietí, alebo šírením medzi ľuďmi. Využiť môžeš nástroje Indiegogo, hore pod videom.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IndieReign - “Looks like this could be a very interesting short…”

Thank to all of you, who supported us! Stay tuned for our progress news:

Join our Chaos community here on Facebook

Official page: zmatokzmyslov.eu/

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses

What is Chaos of the Senses?

Short film about obsession, and the unconventional behavior of someone you may know. Chaos of the Senses is the story of Karol, victim of his own five senses. Karol is obsessed with suffering and pleasure, but he hides it from world for fear of condemnation. He decided to go public with it by telling his story in the documentary series that focuses on people who are struggling with different abnormalitiesUnknown to him, his decision moves his life in an unexpected direction. 

Karol and his addiction to...Obsessive behavior

Zmätok Zmyslov | Chaos of the Senses Why Chaos of the Senses?

In our previous award-winning short film 'Unnamed' we payed tribute to 35 mm film cinema, then we shot a pure genre "thriller" film "Worlds" and now we want to make a dramedy to break down prejudices.

Many times we asked ourselves (and we believe you too), what is definition of right and wrong. Where are the borders. And does someone, who is acting in a way we are not used to, have a chance to be accepted by ordinary people? But, what is ordinary...? We decided to tell this story, in dramatic and somewhat comedic way, too. 

Zmätok Zmyslov | Chaos of the SensesWhy we are Here & HOW CAN YOU GET INVOLVED?

To tell the story in a way that is visually exciting and dramatic, a higher budget is needed to cover the majority of costs. And this is an opportunity for you to become a part of something special!

Please SHARE this page with your friends, family, and the others to help our team create a great film. PREORDER DVD, or GET PIN BUTTON

Just CONTRIBUTE what you can. Every dollar counts and will help us to reach our goal! Money will go directly towards the production. 

Specifically, we will use your money for:

Equipment rentals

Crew 

Transportation, location, food

Post production (e.g. 3D neuron animation )

Zmätok Zmyslov | Chaos of the SensesGet CREDIT, PREORDER DVD, or GET PIN BUTTON!

The beautiful thing about crowd-funding is that your generosity will not go unnoticed. We want to show our appreciation by offering some interesting rewards, e.g. DVD, PIN BUTTON up to the PRODUCER credit. Just choose your perk package on the right. You can contribute by PayPal or Credit card.

Zmätok Zmyslov | Chaos of the SensesCan't  donate but still want to help?

Spread the word about Chaos of the Senses.  Facebook it. Tweet it. Post about us and share our Indiegogo campaignUse the Indiegogo share tools. 

THANKS!

Join our Chaos community here on Facebook 

Find This Campaign On
$1,275USD
raised in 1 month
26% funded
No time left
$5,000 USD goal
Flexible Funding This campaign has ended and will receive all funds raised.
Campaign Closed
This campaign ended on April 11, 2013
Select a Perk
 • $5USD
  Thank you!

  Thanks that you believe in us and our Chaos of the Senses project. Ďakujeme, že veríte v náš projekt! ($5 is about 3.7 EUR)

  2 claimed
 • $10USD
  DIGITAL THANKS!

  You will be listed in a Thank You Partner section on our website and profile. We hope you spread and share the word about the film and campaign. Thanks! ($10 is about 7.49 EUR)

  12 claimed
 • $25USD
  DIGITAL COPY!

  You will receive a DIGITAL COPY of the Film (following its festival release), PIN BUTTON with original Chaos of the Senses logo. Plus ALL ABOVE↑ ($25 is about 18.73 EUR)

  7 claimed
 • $50USD
  SPECIAL THANKS!

  You will be listed in a SPECIAL THANKS in the film's end credits. Plus ALL ABOVE ↑ ($50 is about 37.46 EUR)

  5 claimed
 • $250USD
  ASSOCIATE PRODUCER

  Now, you are in. You will receive an ASSOCIATE PRODUCER CREDIT in the end credits. Your name will be also listed in IMDb. Plus all of the above ↑ Získavate štatút producenta:) PLUS všetko z predošlých odmien (perkov) ($250 is about 187.28 EUR)

  1 out of 5 claimed
 • $500USD
  EXECUTIVE PRODUCER!

  You will receive EXECUTIVE PRODUCER CREDIT, IMDb listing, plus all of the perks above ↑...and what about a lunch with us? A k tomu..čo takto natočiť o vás krátke promo? ($500 is about 374.56 EUR)

  0 out of 4 claimed
 • $1,000USD
  EXCLUSIVE THANKS, PRODUCER!

  A big thank you for your generosity! To All Perks above ↑, we add FREE Accommodation fro 2 persons in High Tatras, beautiful mountains in Central Europe, for one week (incl. breakfast). http://goo.gl/nDs3i

  0 out of 2 claimed
Do you think this campaign contains prohibited content? Let us know.